Prawie kółeczko i takie tam instastory czyli przewodnik po Instagramie

Nie jestem instagramowym specjalistą i nie wiem czy kiedykolwiek opanuję wszystko na 100%. Wszystkie techniczne tricki INSTAGRAMA i ulepszacze obrazu. Instagram to moja ulubiona platforma w SOCIAL MEDIA. Twittera nie ogarniam, Facebook mam wrażenie trochę u mnie umarł. Wklejam tam tylko to, co dzieje się na istagramie. Czasami odpowiem i pooglądam zdjęcia ale tak naprawdę, z automatu sięgam po INSTAGRAM. Moja facebookowa strona Ready Steady Go była na czas dopóki nie założę bloga i mam ją zamiar niedługo zamknąć. Osobiście uważam też, że na Instagramie jest, MIMO WSZYSTKO, mniej hejtu. Jeżeli już się jednak zdarzy, to ludzie nie są aż tak (pomyjnie) wylewni jak np. na facebooku. Na insta dostanę: „Ty debilu” a na fejsie znajdę rozprawkę skąd debilizm wziął się u mnie i jakie miał korzenie u moich przodków w średniowieczu. … nie mam czasu na tego czytanie! Musze chatę ogarnąć, dzieci nakarmić i jeszcze zrobić trening i „afterworkout” photos na insta! Kto by miał czas … chociaż z drugiej strony, można dowiedzieć się bardzo intersujących rzeczy! Ostatnio zadałam wam kilka prostych pytań na temat podstawowych funkcji Instagrama. Wielu z was o nich nie wiedziało. Czasami jest to nie istotne ale kiedy mówię wam np. że « ZARA rozdaje ciuchy za darmo, SWIPE UP żeby przejść do mapki gdzie » … Ludzie nie wiedzą o czym ja mówię… to pewnie przez te korzenie średniowieczne. Postaram się wam przekazać moją wiedzę Instagramową. Może dodatkowo zrobię video tutorial, na moim kanale Youtube, we will see. Dobra, telefony w dłoń i zaczynamy.

TWÓJ PROFIL INSTAGRAM

Profil to Twoja wizytówka. Niech będzie kolorowa i interesująca taka jak ty! Jesteś jedyna(y) w swoim rodzaju. Nie ma drugiej takiej osoby na świecie…ale o tym już wiesz. To tutaj czytelnik zobaczy twoje BIO czyli BIOGRAPHY czyli twoją BIOGRAFIĘ. Nie masz miejsca na napisanie epopei i musisz opisać się w kilku zdaniach. Napisz o sobie i swoich zainteresowaniach. Dodaj ikonki, będzie kolorowo. 

Opis TWOJEGO PROFILU:

PROFIL, gdzie się opisać?

Kliknij w MODYFIKUJ PROFIL otworzy ci się takie okno: 

FEED

Czyli dosłownie tłumacząc, to, czym « karmisz » swój INSTAGRAM. To co piszesz, twoje zdjęcia, to co publikujesz etc. Zobacz opis w okienkach poniżej.

« STRZAŁECZKA » czyli jak coś UDOSTĘPNIĆ czyjś post?

Jeżeli uważasz, że post/publikacja jest wartościowa bądź zabawna, albo po prostu zawiera piękne zdjęcie, możesz udostępnić ją u siebie na profilu. Dzięki opisanej powyżej funkcji i „strzałeczce”, ukaże się ona na twojej INSTA-STORY (tylko). Pamiętaj, że każde instatory, nakręcone również przez ciebie samą/samego, pozostaje widoczne tylko przez 24h.

Twoje FOLDERY TEMATYCZNE

Możesz stworzyć foldery tematyczne, które będą widoczne tylko dla ciebie. Tutaj będziesz zachowywać/zapisywać cyfrowo ulubione publikacje. Ja zachowuje w moich folderach inspiracje: styl, moda, podróże, wartościowe treści, shopping!, pomysły na przyszłość itp.

Zaraz pokażę ci jak to zrobić. Naciśnij i przytrzymaj dłużej „znaczek” wymieniony powyżej, otworzy ci się taka strona:

Klikając w “krzyżyk” otworzy ci sie okno jak poniżej. Co dalej? Jest opisane w okienkach. 

U mnie po francusku oczywiście. Po polsku będziesz z pewnością miała „NOWA KOLEKCJA”. Wpisujesz tytuł swojego folderu i już. Możesz ich mieć wiele. Zobacz poniżej niektóre z moich. Jeżeli klikniesz tylko na ten mały znaczek. Stanie się on czarny. Tak nie trafia do wybranego folderu. Przytrzymaj ten „znaczek” dłużej palcem nie odrywając go, wtedy otworzą się wszystkie stworzone przez ciebie foldery. Teraz możesz już oderwać palec i kliknąć w folder, w którym chcesz żeby dane zdjęcie się znalazło. „Zapisz” i gotowe!

ZAKŁADKI

czyli twoje zapisane w pamięci instastories, czyli nagrane instagramowo video. Są one tutaj permanentnie dopóki ich sama/sam nie usuniesz. Możesz je dowolnie zaatutować. Zakładkę możesz stworzyć bezpośrednio po nagraniu video, bądź zrobienia zdjęcia. Służy do tego takie serduszko w „prawie kółeczku » które znajduje się na samym dole, po lewej stronie twojego zdjęcia (spójrz na zdjęcia poniżej). Kiedy naciśniesz to serduszko otworzy ci się pasek z istniejącymi już zakładkami, jeżeli takie masz. Na pierwszej pozycji zobaczysz « kółko z krzyżykiem w środku ». Służy ono do stworzenia nowej zakładki (spójrz na zdjęci poniżej). Klikasz w nie i twoje zdjęcie bądź video zostanie dodane do istniejącej już zakładki, jeżeli takie masz. Wybierasz wtedy spośród już istniejących i w nie klikasz. Gotowe!

Jeżeli nie masz żadnych zakładek i to twój pierwszy raz, kliknij w “krzyżyk w kółeczku” NOWE (jak powyżej) i otworzy ci się takie okno jak na zdjęciu poniżej. Możesz tutaj wpisać dowolnie wybrany przez ciebie tytuł twojej zakładki i gotowe! Teraz możesz wrzucać tutaj zdjęcia, posty zgodnie z wybranym tematem.

DM

Bardzo magicznie brzmiące dwie literki. To nic innego jak DIRECT MESSAGE czyli PRYWATNA WIADOMOŚĆ. Otwierasz Instagram i na dowolnej stronie przytrzymujesz palcem ekran i przesuwasz jednym ruchem w lewą stronę. Otwiera nam się strona ze wszystkimi naszymi wiadomościami prywatnymi. 

Ty też możesz napisać do kogoś. Wchodzimy na profil osoby do której chcemy napisać i klikamy w przycisk „napisz”. Spójrz na zdjęcie poniżej.

ZDJĘCIA

FOTY I FOTECZKI. To kwintesencja Instagrama. Na tym polega jego magia. Uchwycić instant moment, czyli uchwycić chwilę. Wiele opcji nie znam (jeszcze!:)) ale podzielę się tym co opanowałam. Zdjęcie zrobione „Instagramem” czyli jak opisałam poniżej, pojawi się wyłącznie na twojej insta-story a nie na twoim feed. To zdjęcie będzie tam przez 24h.

Jeżeli chcesz opublikować zdjęcie na FEED, czyli twoim profilu spójrz na opis poniżej:

Otwiera się wtedy biblioteka twoich zdjęć jakie masz w telefonie.

… i PUBLIKUJ

Często w podroży robię zdjęcia „Instagramem” bo wydają mi się « ładniejsze », bardziej wyraziste i nasycone kolorem (mowie to u zdjęciach BEZ filtra). Nie publikuje każdego ale zachowuje je (zapisuje) do mojej biblioteki zdjęć w telefonie. Jeżeli jednak chce je opublikować, służy mi do tego „ikonka mojej buźki” w lewym dolnym rogu (patrz na zdjęcie poniżej).

Zdjęcia można „ulepszyć” np. ich koloryt, bądź zmienić ich kolor na czarno biały np. Jeszcze nie wykryto aplikacji która wyprostowałaby mój nos. Żeby zmienic koloryt zdjecia, przytrzymaj je palcem i bez odrywania przesuń nim w lewo, tak jak na zdjeciu poniżej. 

paluszkiem z prawej do lewej

Do zdjęcia można dodać opis, można zmienić czcionkę, kolor literek i ich wielkość, możesz „zaznaczyć” tekst, żeby był bardziej widoczny. Opcji jest całe multum. Oto niektóre z nich. Spójrz na opisy poniżej.

Teraz kilka sztuczek, żeby zaciekawić czytelnika bądź po prostu urozmaicić nasze instatory i zdjęcia tam prezentowane. Nie znam wszystkich a jest ich bardzo dużo. Pokaże, to co wiem w zdjęciach i opisach poniżej. 

Przyciskasz teraz “ZAKOŃCZ” i voila. Twoje zdjęcie jest gotowe. 

Na swojej insta-story możesz opublikować również tylko tekst, na dowolnie wybranym kolorystycznie tle. Klikaj w kolorową kropkę dotąd, aż pokaże ci się ulubiony przez ciebie kolor. Później wybierz czcionkę (jak powyżej już wspominałam) i napisz co chcesz. Kiedy tekst i tło są gotowe, przyciskasz „strzałkę” i publikujesz „rezultat” u siebie na instastory. Spójrz poniżej:

FILTRY

To nic innego jak narzucenie na własne zdjęcie sieci graficznej. Może być to dadtkowy pejzaż, uszy zwierzaka, okulary słoneczne, makijaż, kolor itd. Filtrów jest bardzo dużo do koloru, do humoru ☺ 

Do twoich publikacji na instastory (zdjęcia czy video), możesz dodać wiele innych dodatkowych cech takich jak: temperatura, czas, lokalizacje czyli gdzie się teraz znajdujesz, ikonkę, GIF czyli dokładnie tłumacząc: Graphic Interchange Format, a jeszcze prościej, ruchome obrazki jak w « Proroku Codziennym » w Harrym Potterze. Pamiętacie te ruchome zdjęcia w gazecie? To dokładnie to samo. Możesz również przeprowadzić sondaż, poprosić żeby zadano ci pytanie itd. Najlepiej jest się pobawić tym wszystkim i potestować co dana funkcja proponuje. Jest tego naprawdę bardzo dużo.

OZNACZANIE INNYCH PROFILI 

Oznaczanie kogoś na profilu we własnym poście czy w komentarzu jest proste. Zaczynasz od „@” i nazwy danego profilu, np. @kasia_p_o_n_t_o_i_z_e_a_u Inaczej to jednak wygląda na instastory. Kiedy oznaczysz inny profil, inną osobę w swojej relacji, ona to zobaczy ale link do jej profilu musi być aktywny (żeby zadziałał i funkcjonował). Jak to rozpoznać? Żeby oznaczyć kogoś w isnstastory, czy jest to zdjęcie czy video, możecie się posłużyć opisanymi powyżej „cechami dodatkowymi” a mianowicie jedną z nich: „OZNACZ” U mnie wszystko jest po francusku ale ciebie, będzie to wyglądało dokładnie tak samo (patrz na obrazek poniżej). Wystarczy kliknąć w znaczek OZNACZ i po „@” wpisać nazwę konta np. mojego: @kasia_p_o_n_t_o_i_z_e_a_u i gotowe.

Oznaczenia profilu Weroniki dzięki funkcji „OZNACZ” Kolorowy (kolor można zmienić klikając na prostokącik z nazwa konta. OZNACZENIE tutaj nie jest podkreślone i jest aktywne

Możesz też w ten sam sposób oznaczyć kogoś w wolnym tekście bez użycia funkcji OZNACZ. Po prostu piszesz „Bardzo lubię Carycę @kasia_p_o_n_t_o_i_z_e_a_u Po ostatniej literce zawsze zrób odstęp (spacje). Jeżeli wstawisz np. ikonke zaraz po ostatniej literce mojego nicka, nazwy profilu, „oznaczenie” nie będzie aktywne i nie zadziała i ja go nie zobaczę. Stąd potrzebny jest ten odstęp. Prawidłowe oznaczenie będzie podkreślone tak jak na obrazku poniżej. Zobacz 2 różne „oznaczenia” na zdjęcia poniżej. Dzięki tej funkcji możesz polecić czyjś profil, złożyć życzenia, odwołać się do czegoś lub kogoś. Oznaczona osoba to zobaczy.

Oznaczenie profilu Weroniki w wolnym tekście: @weronika_wknphotographie 

Zwróć uwagę, że jej konto jest automatycznie podkreślone, czyli jest aktywne. Weronika je zobaczy i się ucieszy. Jeżeli ktoś inny będzie chciał je zobaczyć, wystarczy kliknąć na @weronika_wknphotographie , żeby bezpośrednio przejść na jej profil i pooglądać więcej jej pięknych zdjęć. Jeżeli zaznaczamy kogoś i konto nie jest podkreślone jak powyżej, najprawdopodobniej zrobiliśmy literówkę. Sprawdzamy do skutku żeby było prawidłowo i żeby było aktywne ☺

SWIPE UP!

Jeszcze jedna bardzo pożyteczna funkcja. Jest ona jednak zarezerwowana wyłącznie dla osób/kont które mają powyżej 10K obserwatorów. Mam to szczęście i zaszczyt bo jest was u mnie ponad 16.5K! Dziękuje WAM MOJA KOCHANA SPOŁECZNOŚCI!!! Magicznie brzmiące: SWIPE UP to nic innego jak: PRZESUŃ PALCEM W GÓRE. Często mówię też ZIIITT. Tak czy inaczej, wiem, że wielu z was nie wie o co mi chodzi ☺ Ja na początku też nie wiedziałam. Funkcja ta służy do załączanie do naszej instastory (zdjęcie albo video) aktywnego linka, który przeniesie nas bezpośrednio tam, gdzie autor sobie życzy. Np. kiedy publikuje nowy post na BLOGU i chce was o tym poinformować na Instagramie. Wklejam zdjęcie bądź o tym mówię w video, prosząc was: „jeżeli chcesz przeczytać mój nowy post na blogu SWIPE UP”. Jeżeli zrozumiecie o co Carycy z tym chodzi i wykonacie tę funkcję prawidłowo, zostaniecie bezpośrednio przeniesieni do mojego najnowszego artykułu o PRZEWODNIKU INSTAGRAMOWYM. Nie będziecie musieli wchodzić do wyszukiwarki google i szukać tam informacji. Blog będzie podłączony do linka i dzięki SWIPE UP szybko dostępny. Jak to zrobić? Link jest zawsze na dole ekranu. Kiedy pojawia się hasło od autora: SWIPE UP, przytrzymujemy palcem ekran na jego dole i nie odrywając palca ( może być dowolny palec ;)) jakby rysujemy niewidzialną, pionową linię do samej góry. Dzięki temu manewrowi, znajdziecie się od razu u mnie na blogu. Voila! Proste prawda? 

paluszkiem od dołu, do góry przejeżdżamy po ekranie telefonu. SWIPE UP!

To chyba by było na tyle. Kilka podstawowych funkcji, które, mam nadzieje, pozwolą wam na swobodniejsze poruszanie się po Instagramowym świecie. Jeżeli się wam to spodoba i jak jeszcze coś mi przyjdzie do głowy, bądź czegoś nowego się nauczę, zrobię cześć II tego referatu. Wszystko o czym dzisiaj napisałam, to najczęściej przeze mnie używane funkcje. Jest ich o wiele więcej. To jak ocean możliwości. Bądź kreatywna(y). Baw się narzędziem jakie zostało ci dane, żeby stworzyć coś niepowtarzalnego. Drogą prób i błędów, nie tylko w Instagramie ale i życiu, możesz osiągnąć wszytko, czego zapragniesz. Internet ma dzisiaj niesamowitą moc i siłę, żeby czynić dobro ale też siać zło. Uważaj o czym piszesz i co pokazujesz? Bądź wzorem dla innych. Miej język na wodzy. Nie wszyscy muszą znać twoją opinię na temat koloru wczorajszej kałuży. Waż swoje słowa, bo one mogą bardzo kogoś zranić, tak samo jak przynieść niezmierną radość i ukojenie. To TY decydujesz co przekazujesz. życzę ci niesamowitej podroży bo tym jest właśnie Instagram. Bon Voyage!

Partager:

3 Commentaires

 1. Aneta
  26 septembre 2019 / 19 h 24 min

  Super post ❤ O jednej rzeczy nie wiedziałam 😉

 2. KarinaEliza
  28 septembre 2019 / 22 h 13 min

  Kochana super kompendium wiedzy o IG – i do tego grafika 👏🏻👏🏻👏🏻 nawet blondynka się połapie o co kaman 😉😂🙃❤️❤️❤️

 3. la.vie.est.belle_priv
  3 octobre 2019 / 9 h 02 min

  Wydawało mi się że ogarniam instagram – dopóki nie przeczytałam tego artykułu! Meeeeega. Merci Caryca <3

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *