Paris, mon amour…

Louvre

To najbardziej znane i najczęściej odwiedzane muzeum na świecie.Pierwsze kamienie pałacu położone zostały jeszcze w średniowieczu. Zejdź do parkingu, czy podziemi Louvru gdzie jest metro (stacja Palais Royal- Musée du Louvre) i zobaczysz kolosalne bazy (podstawy) wież ochronnych miasta. To właśnie w tym celu został zbudowany Louvre. Absolutnie nie wyglądał kiedyś tak, jak go widzisz dzisiaj.

Bazy średniowiecznych wież
Bazy średniowiecznych wież

Jego budowa a raczej rozbudowa ciągnęła się przez długich 800 lat! Powiększali go i zmieniali funkcje bo nie mogli się zdecydować. Każdy władca chciał coś innego. Zaczęło się od Filipa Augusta panującego w 12 wieku. Na ziemiach zwanych wtedy Lupara, wybudował on fortecę obronną Paryża. Mieściła się tutaj tzw. LOUVERIE czyli miejsce gdzie mieszkali myśliwi, łowcy wilków (franc. loup – wilk). Literka do literki i budowla przyjęła nazwę LOUVRE.

XII wiek

Kolejni mieszkańcy, kolejne powiększanie pałacu itd. itd. W 14 wieku Louvre stał się siedzibą króli. Jedną z najbardziej znanych osób które tu mieszkały, była Katarzyna Medycejska (mamy 15 wiek).

XV wiek

To za jej panowania Louvre najbardziej się rozbudował i wygląda właśnie tak, jak go widzisz dzisiaj. Katarzyna poleciała po całości. Mąż ją bardzo otwarcie zdradzał i się kobieta nudziła. Do Louvru, jakby było za mało, dorzuciła wielkie ogrody Tuileries (te ciągnące się przed Louvrem aż do Placu Concorde) i jeszcze jeden budynek, po środku, ogromny Pałac Tuileries, którego dzisiaj niestety nie ma. Żabojady spalili! Ale o tym innym razem. 

Jardin de Tuileries
Jardin de Tuileries


Kiedy Ludwik 14 przeniósł się do Wersalu (za głośno było w Paryżu), chciano zrobić tutaj muzeum. Długo nie mogli się zdecydować i pomysł powrócił pod koniec 18 wieku. Wybuchła jednak Rewolucja. Na kilka lat, zawieszono ten fantastyczny pomysł bo Francuzi byli zajęci mordowaniem arystokracji, ścinaniem głów i te sprawy. Prawdopodobnie chcieli przejąć od nich więcej antyków do muzeum a eliminacja właściciela była najkrótszą do tego drogą. Palais du Louvre stał się muzeum niedługo po zakończeniu tej rzeźni, w 1793 roku.

Dzisiaj powierzchnia wszystkich możliwych wystaw to ponad 70 000 m2  ! Wyobrażasz sobie! Chcesz zobaczyć wszystko? Bądź gotowa(y) na około 15 km marszu i 10 tysięcy schodków!!! Żeby zobaczyć wszystko potrzebne ci będzie 3 dni i 2 nocy NON STOP! Spokojnie wyrobisz normę kroków w zegarku! Przyznaję że CAŁEGO Louvru nie widziałam a byłam już kilka razy. Mam swoje ulubione kąty i tam zawsze zaglądam.

Teraz trochę praktyczności i moja mała „podpowiedź życiowa”: żeby uniknąć stania w kolejce na zewnątrz, wejdź do muzeum od podziemi, od metra. Stacja to Plais Royal-Musée de Louvre, Linia 1, żółta. Z tej właśnie stacji jest bezpośrednie wejście do takiego mini centrum handlowego Carrousel du Louvre (bardzo mini) i do muzeum. Znajdziesz się zaraz POD szklanymi piramidami. Zaoszczędzisz jedną kolejkę, tą zewnętrzna, często na deszczu albo skwarze.


A właśnie: PIRAMIDY. Niektórzy prezydenci Francji, chcieli na koniec swojej kadencji pozostawić po sobie „pamiątkę”. Prezydent Georges Pompidou zostawił Centrum Pompidou, Prezydent Jacques Chirac zostawił Muzeum Quai Branly, a szklane piramidy zostawił po sobie prezydent, Francois Mitterand. Powstały w 1988 roku. Nie tak dawno temu, prawda?! Można by pomyśleć że zawsze tu stały. Były wykonane przez japońskiego architekta i były ogromnym skandalem w kraju, wręcz profanacją. No ale co zrobić, silą wyższa. Chyba bardziej zszokuje mnie kolejna PAMIĄTKA i szklany dach na Notre Dame!

Piramidy architekta Ieoh Ming Pei
Główne wejście do muzeum … ale nie jedyne

A! i jeszcze jedna rzecz. Jak skończysz zwiedzać polecam ODPOCZĄĆ. Najlepiej w Cafe Marly, zaraz pod arkadami Louvru. Obsługa DO BANI. Jeden „Bonjour madame” drugi od razu do ciebie na ty i po angielsku i très, très désagréable! Ale ten widok! Warto zacisnąć zęby albo od razu wezwać managera! Dla widoku na ten przepiękny budynek i dla cudownie schłodzonego Chablis, WARTO! I na koniec mega WAŻNE: we wtorki Louvre jest zamknięty (ZAWSZE!) a w KAŻDĄ PIERWSZĄ niedzielę miesiąca wejście do muzeum jest ZA DARMO (ZAWSZE!)! Miłego zwiedzania!

Partager:

1 Commentaire

  1. Żabetta
    12 mars 2020 / 12 h 36 min

    J’adore j’adore j’adore 💕 Jestem twoim oddanym fanem😜

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *